RÓLAM

illestamas web kepek rolam fejlec
Sportolói pályafutását autóversenyzéssel kezdte, majd műrepülésre váltott és 2008-ban az Advanced kategória ismeretlen zárt kötelező programjában világbajnoki címet szerzett.  Célja, hogy a műrepülés csúcsosztályában, az Unlimited kategóriában is világbajnok legyen.

Versenyzői pályafutása autóversenyzéssel kezdődött a 90-es évek elején.  A sokszoros autókrossz bajnok Kis Sándor segítségével ismerkedett meg az autókrossz szakággal és 1995-ben magyar bajnoki címet illetve Európa bajnoki 3. helyezést ért el Porsche motoros autójával.

Néhány év autókrosszozás után szakágat váltott és ugyan csak egy sokszoros bajnok, Cserkúti József segítségével a pályaautózásban folytatta a versenyzést.  1997-ben itt is felért a csúcsra és megnyerte a magyar bajnokságot BMW-vel.

A kilencvenes évek végén egy merész húzás következett, formaautózásra váltott és benevezett egy újonnan induló európai sorozatba, a Formula Euro Open by Nissan nemzetközi bajnokságba. A versenyek Angliában, Olaszországban, Spanyolországban és Franciaországban voltak. Kezdetben külföldi csapatban versenyzett, majd 1999-ben megalapította saját csapatát, a Formax Racing Team-et. A mentora, Cserkúti József lett a csapat főmérnöke. Ez a versenysorozat egy tehetségkutató bajnokság volt, ahol keresték a jövő Forma-1-es pilótáit. A rendkívül erős mezőnyben 1998-ban a spanyolországi Albecete-ben érte el legjobb eredményét, ahol a nyolcadik helyen ért célba. A bajnokságot 1998-ban a spanyol Marc Gené, 1999-ben a szintén spanyol Fernando Alonso nyerte. Később mindketten eljutottak a Forma-1-be, Alonso kétszeres világbajnok lett.

A formaautós kiruccanás után 2000-ben visszatért a túraautózáshoz és annak legmagasabb műfajában, az FIA GT Bajnokságban indult. Egy Dodge Viper volánja mögött ebben az évben érte el autóversenyzői pályafutásának legnagyobb eredményét.  A hungaroringi  500 kilométeres versenyen a 3-dik helyen végzett az angol Chamberlain Motorsport színeiben, a dél-afrikai Stephen Watson csapattársával.

Versenyzői pályafutása során céltudatosan kereste a tapasztalt bajnokok társaságát, olyan mentorokat választott magának, akiktől a legtöbbet tanulhatott. Így volt ez az autósportban és így volt illetve van a mai napig a műrepülésben is.

2002-ben kezdte meg műrepülő kiképzését egy Zlin 726 típusú repülőgéppel Erdős Mihály oktatásával, aki az 1968-as magdeburgi és az 1970-es angliai Műrepülő Világbajnokságon a magyar csapat tagja volt.

Első sikerét 2004-ben a Magyar Műrepülő Bajnokságon aratta, a 3-dik helyen végzett Zlin 50-es repülőgéppel. A szakmai irányítást közben az egykori vitorlázó műrepülő és motoros műrepülő magyar válogatott Talabos Gábor vette át.

2007-ben a finnországi Joennsouban, az Advanced Műrepülő Európa bajnokságon, az ismeretlen zárt kötelező programban Európa bajnok, összetettben Európa Bajnoki ezüstérmes lett. A felkészülést Talabos Gábor mellett az orosz műrepülő világbajnok Vladimir Popov felügyelte.

Ugyanezt az eredményt egy évvel később Amerikában, a világbajnokságon is megismételte. Pendletonban az Adanced Műrepülő Világbajnokságon szerzett aranyérmet az ismeretlen zárt kötelező programban és ezüstérmet összetettben.

2010-ben az Advanced kategóriában elért kiváló eredményeket követően fellépett a csúcskategóriába, az Unlimited osztályba. A legfelső osztály újabb előrelépést kívánt a szakmai stábban. Talabos Gábor mellé új név csatlakozott, a franciák 1990-es műrepülő világbajnoka, Claude Coco Bressiere. A felkészüléseket máig ez a kettős irányítja.

Unlimited osztályban a 2014-es magyarországi Európa Bajnokságon elért összetett 9-dik hely az eddigi legjobb eredménye.  Célja azonban, hogy Besenyei Péter nyomdokaiba lépjen és dobogós helyen végezzen a legjobbak között, az Unlimited Műrepülő világ- vagy Európa-bajnokságon.